Kategoriler
Duyuru Ve Bilgilendirmeler

Sağlamcılık Buluşmaları

ABD adalet bakanlığı istatistiklerine göre sakatların bir buçuk kat daha fazla şiddet   suçlarına maruz kaldıklarını ve iki kat daha fazla tecavüz ve cinsel tacize uğradıklarını biliyor muydunuz? Sağlamcılığın somut sonuçlarından birisi yalnızca. Peki nedir sağlamcılık? Nasıl olur da gösterir kendisini? Son dönemlerde nasıl ve neden gündemimize girdi bu kadar? Tüm bunları Ramazan ayında başlayacak Engelsiz Erişimli Saatlere Özel buluşmalarında konuşmaya, tartışmaya ne dersiniz.

Buluşmalarımızda Michelle Nario-Redmond tarafından 2019 yılında yazılan “Sağlamcılık: Sakat önyargısının nedenleri ve sonuçları” adlı kitabın bölümlerini konuşacağız. Kitabın Türkçesi olmasa da her hafta bir bölümünü anlatıp üzerinde birlikte konuşmak istiyoruz. İşte kitapta tartışmayı planladığımız bölümler:

  1. Sağlamcılığın tanımı, Evrimsel ve var oluşu kökenleri.
  2. Sağlamcılığı meşrulaştırma: ideoloji ve dil.
  3. Kültürel ve yeti yitimlerine özgü stereotipiler.
  4. Nefret, ikircikli ve Paternalistik tutumlar ve etkileşimler.
  5. Sağlamcılıkla mücadele: kanıksanmış sağlamcılıktan kitlesel hareketlere.
  6. Önyargıyı azaltabilecek müdahaleler.
  7. İrtibatın ötesinde: toplumsal değişimi ve sakat adaletini arttırmak.

Buluşmalarımızı Radyo Engelsiz Erişimden yayınlamayı, Clubhouse üzerinden de aktarmayı planlıyoruz. Sizler de aktif olarak buluşmalara katılmak, tartışmalarda yer almak isterseniz, aktif katılımcılar için bir WhatsApp grubu oluşturduk. Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak buraya girebilirsiniz. Gruba katılanlara tartışmaların yapılacağı Zoom bağlantısını göndereceğiz.

https://chat.whatsapp.com/CzmoRJ8YqchDbZHyudQvxz

 

Buluşmalarımızın ilkini 16 Nisan Cuma akşamı saat 22:00’de gerçekleştiriyoruz. Diğer buluşma zamanlarını orada yapacağımız tartışmalarımızla belirleyeceğiz. İlk konumuz sağlamcılığın tanımı, evrimsel ve varoluşsal kökenleri. İnsanlar neden sakatlarla bir arada olmaktan kaçınır?  Kendilerine de bulaşacağını düşünüyor olabilirler mi? Peki neden bazı insanlar sakat doğarlar? Varoluşsal korkular neler olabilir? İnsan olmanın anlamı nedir? Dilerseniz gelin 16 Nisan akşamı birlikte tartışalım. Unutmayın, sorunu doğru tanımladığımızda çözüme daha çok yaklaşacağız.

Katılmak isteyenleri bekleriz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir