Sesli ve Yazılı Eğitimlerim

Sesli Eğitimlerim

 

Bu sayfada sondan başlayarak Engelsiz Eğitim platformumuzda ve daha önce verdiğim sesli ve yazılı anlatım ve eğitimlerimin bağlantılarını bulacaksınız. Her bağlantı içine girdiğinizde diğer detayları göreceksiniz.

 • Bilişim Kafeteryası 2019-2020
  Bu eğitimlerde her telden çaldık desem yeridir. Not alma tekniklerinden akadedemik araştırma, kaynak gösterme ve yazma yöntemlerine, sosyal medya kullanımından dilekçe yazma ve ders anlatımının püf noktalarına kadar konuklarımla bir çok şeyi ele alma fırsatı buldum.
 • Sosyal Aikido 2018-2019
  En gurur duyduğum işlerden birisi, Elif Ünver’le yürütücülüğünü yaptığımız bu çalışma, bir nevi grup çalışması hüviyeti taşıdı. Evde, sokakta, işyerinde, düğünde, uçakta yaşadığımız mikro saldırgan davranışlara karşı sosyal Aikido olarak adlandırdığımız nasıl bir savunma yöntemi geliştirebilirdik, hep birlikte hasbihâl ettik.
 • Sakatlık Çalışmaları 2017-2018
  Bu eğitimde partnerim Canan Çam Yücel’di. Cananla birlikte sosyal modelin doğuşundan sakatlık kavramına kadar tezimde de konu ettiğim bir çok şeyi tartışma fırsatı buldu.
 • Microsoft Excel 2016-2017
  Tilkinin Kürkçü dükkanına döndüğü yer. Excel 2004 yılında ilk verdiğim online dersti. Bu sefer daha profesyonel olarak çok daha kapsamlı bir kullanım verdik yazılı hallerini hala hazırlamaya devam ediyorum.
 • Microsoft Word 2015-2016
  Bu da 2007 civarı Braille Teknik odasında verdiğim eğitimlerin çok daha kapsamlısıydı. Halen güncelliğini koruyor. Her iki eğitimi de ofisin 2010 sonrası menü sistemindeki dönüşümü sonrası yaptığım için çok daha günceller.
 • Engelsiz iOS kullanımının Püf Noktaları 2014-2015
  Engelsiz Eğitimlerimizin İlk sezonunda yaptığımız bir çalışmaydı. O dönemlerde iPhone kullanırken en sık sorulan soruları derleyen bir yazı kaleme alıyordum. Daha sonra bu yazılı eğitimi sese de dönüştürdük. iOS sürekli yeni güncellemeler alsa da İlk kez dokunmatik bir cihaz kullanacaklar için temel ipuçları halen önemli olabilir.
  Not: iOS yazılı kaynaklarına
  Engelsiz Apple
  Sitesinden ulaşabilirsiniz.
 • Görme Engelliler İçin iOS Eğitimi
  Türkcell Akademi ile gerçekleştirdiğimiz bu eğitimde iOS kullanımının temellerini video eşliğinde anlattım. Çok da güzel bir eğitim oldu.
 • PowerPoint: 2011
  En idealimdeki eğitimim diyebilirim. Bu eğitimde hem yazılı hem de sesli olarak tüm eğitimleri gerçekleştirmiştik. O sıralarda Dünyaya seslen sitemiz yoktu. O nedenle GETEM bağlantısını paylaştım.
 • JAWS For Windows İle Script Yazma Dersleri: 2009
  Bundan yıllar önce Script yazmanın temellerini anlatmıştım bu eğitimde. Halen bugün benden çok daha ileri düzeyde programlar yazan kişiler gelip bu eğitimlerin başlangıç noktaları olduğunu söyler. Bundan daha büyük bir mutluluk da yoktur sanırım. Bu eğitimleri de Braille Teknik odasında vermiştik ama Yukarıda GETEM bağlantısını paylaştım.

 

Yazılı Eğitimlerim

 

Zoom Kullanımına İlişkin Temel İpuçları
Korona sürecinde uzaktan toplantılar ve eğitimler de daha bir önem kazandı. Bende halihazırda içeriği İngilizce olan Zoom platformunun temel ipuçlarını hem bilgisayar hem iOS sistemine göre bir kitapçık haline getirdim.

Excel2016 Eğitimleri
Maalesef halen tam bitmese de daha önce verdiğim Excel derslerinin bir kısmını yazıya geçirmeyi başardım. Bunu bir tek ben yapmadım, Ramazan Derin Can Deniz Balkaya, Sevgi Mart da çeşitli derslerin yazıya geçirilmesine yardım etti. Bu eğitimi güncelledikçe buradan bilgi vereceğim sizlere.

GETEM Kullanım Kılavuzu
Bu kılavuzda GETEM web sitesi yenilendiğinde kullanımını anlatan bir eğitim kaleme almıştım.  Halen güncel bir eğitim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir